Подбор на персонал преди Интернет


1989 година бе повратна за човечеството. Берлинската стена падна, поставяйки край на съревнованието между капитализъм и социализъм.
В същата година обаче се случва нещо не по-маловажно.
Британският учен Тим Бърнърс-Лий представя своята концепция за „споделена информационна система” пред ЦЕРН - Европейската организация за ядрени изследвания, намираща се в близост до Женева, Швейцария.
Една година по-късно в ЦЕРН се поява първият уеб сайт и сървър в света. Така началото на интернет революцията е поставено.

Наред с иновации като търсачките в интернет, социалните мрежи, електронната търговия, свързаните домове и технологизирането на офисите, интернет промени и начина на търсене и намиране на работа и на  подбор на персонал като цяло.


Преди появата му най-разпространеният метод за търсене на работа и намиране на такава е бил предаване на информацията от уста на уста. Тъй като хората са се познавали повече от сега, тъй като са общували  и контактите са се завързвали на улицата, всеки ще има някой познат, чийто познат или близък ще знае за дадено вакантно място. И то се заема на мига, защото икономиката има нужда от хора.
Най-старият метод за търсене на работа, който съществува откакто свят светува, но в същото време е и най-изпитан и работи безотказно е търсене на работа от врата на врата. Преди изобретяването на печатната машина през 15-ти век, не е имало нито вестници, нито обяви, но хората пак са си намирали работа. Ползвали са именно този метод – ходели са от врата на врата.
Не без известен е и фактът, че телевизионните реклами също са промотирали свободни позиции и необходимите качества, които трябва да притежават бъдещите кандидати.
Не на последно място, метод, съществуващ и до днес е именно  обявите за работа  да се публикуват във вестници и списания. Тъй като се разчита на факта, че гръмките заглавия или просто интересът към някоя или друга клюка ще привлече вниманието на хора от различни възрасти и с купуването на вестника или списанието човек ще кандидатства за позицията, предизвикала интереса му.



Няма коментари:

Публикуване на коментар